DWURNIK Edward

Artyści » DWURNIK Edward

Malarz, rysownik i grafik. Urodzony w 1943 roku w Radzyminie pod Warszawą, zmarł w 2018 roku w Warszawie.

Studiował w latach 1963-1970 na Wydziale Malarstwa i okresowo na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracę dyplomową obronił w 1970 roku. Od 1966 roku tworzy słynne cykle malarskie; do najdłużej kontynuowanych należą Podróże autostopem, Warszawa, Sportowcy, Portrety, Robotnicy, Droga na wschód, Od grudnia do czerwca, a od 2000 roku maluje abstrakcje zaliczane do cyklu XXV.

Malarstwo Edwarda Dwurnika prezentowane było na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Artysta brał udział w najbardziej liczących się międzynarodowych imprezach plastycznych jak: documenta 7 w Kassel (1982), Nouvelle Biennale w Paryżu (1985), XIX Międzynarodowe Biennale Sztuki Sao Paulo (1987).

Jest laureatem Nagrody Krytyki Artystycznej im. C.K. Norwida (1981), Nagrody Kulturalnej Solidarności (1983) oraz Coutts Contemporary Art Foundation w Zurychu (1992).

Prace Edwarda Dwurnika znajdują się w znaczących kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, wszystkich zbiorach muzealnych gromadzących sztukę współczesną w Polsce oraz licznych zagranicznych jak: Albertina, Wiedeń; Stedelijk Museum voor Actuele Kunst, Gandawa; Alvar Aalto Museum, Jyväskyla; Museum Ludwig, Kolonia; Württembergischer Kunstverein, Stuttgart;Schaulager, Bazylea;Cleveland County Museum; Hirshhorn Museum and Sculpture Garden, Waszyngton.

  • Dodaj link do:
  • facebook.com