ROSIEK-BUSZKO EWA

Artyści » ROSIEK-BUSZKO EWA

ur.1953

Urodziła się w Gliwicach. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu ze specjalnością ceramika artystyczna. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz oraz rysunek filmowy na Wydziale Grafiki. Dyplom uzyskała w 1979 roku.

Zajmuje się tkaniną unikatową, papierem ręcznie czerpanym, ceramiką unikatową. Maluje pastele oraz akwarele. Fascynuje się fotografią, którą traktuje jako dokumentację i inspirację twórczą. 
W swojej twórczości porusza się po obrzeżach różnych technik łącząc je ze sobą w sposób niekonwencjonalny.

Od roku 1991 współtworzy działającą na Śląsku grupę tkacką „Przekaz” biorąc udział w jej wystawach. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Od 1982 roku pracuje również jako pedagog. Nauczyciel dyplomowany, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA oraz Stowarzyszenia Artystów Pedagogów Ceramiki i Rzeźby.

Laureatka wielu nagród i wyróżnień oraz stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. W 2003 roku uzyskała prestiżowe stypendium artystyczne "Artists in Residence'03" Mino Paper Art Village Project
w Japonii.

Prezentowała swe prace na wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w galeriach Polski, Niemiec, Austrii, Węgier, Francji, Włoch, Ukrainy, Mołdowy oraz w cyklu wystaw w USA i Japonii.

Prace w zbiorach:

Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Piaristen Kunst Forum 
w Wiedniu (Austria), Narodowego Muzeum Papieru w Mino (Japonia) oraz w zbiorach prywatnych 
w Polsce, Japonii, USA, Kanadzie, Anglii, Francji, Austrii, Niemczech, Szwajcarii i Włoszech.

  • Dodaj link do:
  • facebook.com