BIENIASZ MACIEJ

BIENIASZ MACIEJ

ur.1938

Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii SZtuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1963 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Emila Krchy. Od 1974 roku pedagog w katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, obecnie profesor tej uczelni. Od 1996 roku prowadzi zajęcia pedagogiczne także w Instytucie Sztuki cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego. Współzałożyciel, wraz ze Zbylutem Grzywaczem, Leszkiem Sobockim i Jackiem Waltosiem, grupy artystycznej Wprost, która działała w latach 1965-1986. Uczestnik wszystkich jej wystaw. W latach 80. związany z kręgiem Kultury Niezależnej. Mieszka i pracuje w Katowicach.

Nagrody: Nagroda Krytyki im. Cypriana Kamila Norwida (1967) dla grupy Wprost, nagroda Muzeum Archidiecezji Warszawskiej dla grupy Wprost (1984), nagroda komitetu Kultury Niezależnej "Solidarność" (1987) za całokształt twórczości.

Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. muzeów narodowych w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Copyrights 2023 Galeria Artemis. Wszelkie prawa zastrzeżone  
Realizacja: grafiQa.pl
Script logo