DOMINIK Tadeusz

DOMINIK Tadeusz

Urodził się 14 stycznia 1928 roku w Szymanowie. Zmarł w 2014 roku w Warszawie. Studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1946-1951, dyplom w pracowni prof. Jana Cybisa w 1953 roku. Już w czasie studiów został asystentem w pracowni prof. Wacława Waśkowskiego na Wydziale Grafiki. W Akademii przeszedł wszystkie stopnie kariery; od asystenta do profesora zwyczajnego(1988). Dwukrotnie, w latach 1971-1974 oraz 1987-1989 był dziekanem Wydziału Malarstwa. Uprawiał malarstwo, grafikę i tkaninę artystyczną. W latach 1958-1959 przebywał w Paryżu na stypendium Rządu Francuskiego. Ze stypendium Fundacji Forda korzystał przebywając w latach 1961-1962 w Stanach Zjednoczonych. Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, m. innymi: w 1955 roku na słynnej Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale otrzymał II nagrodę, w 1964 roku I nagrodę na Festiwalu International d’art. Contemporain w Monte Carlo oraz Grand Prix na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, 1973 rok przyniósł mu Nagrodę im. Jana Cybisa (Warszawa) i Nagrodę Rowneya (Londyn).

W 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał prof. Tadeuszowi Dominikowi Doroczną Nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie plastyki.

Prace Tadeusza Dominika znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowym w Toruniu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Narodowej Galerii Zachęta w Warszawie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museo de Bellas w Caracas, Museum Albertina w Wiedniu, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Skopje oraz ogromnej ilości prywatnych kolekcji w kraju i za granicą.  

Copyrights 2023 Galeria Artemis. Wszelkie prawa zastrzeżone  
Realizacja: grafiQa.pl
Script logo