JAROSIEWICZ Jadwiga

JAROSIEWICZ Jadwiga

Malarka i scenografka, urodzona w Przemyślu. Jest absolwentką Jarosławskiego Liceum Sztuk Plastycznych. Ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Czesława Rzepińskiego, oraz Podyplomowe Studium Scenografii pod kierunkiem prof. Andrzeja Kreutza Majewskiego.
Jako scenograf zadebiutowała już w czasie studiów, projektując scenografię i kostiumy do opery „Wolny Strzelec" C.M Webera w Operze Krakowskiej, w reżyserii Małgorzaty Dziewulskiej. Zrealizowała ponad 100- premier głównie w teatrach operowych w Polsce i za granicą m.in w Niemczech, Japonii, Chinach, Anglii i na Kubie. Wiele projektów przygotowała dla Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie m.in. do "Halki" i "Śpiewnika domowego" St. Moniuszki w reżyserii Marii Fołtyn, a także kilku baletów... Współpracowała także z Teatrem Polskim w Warszawie za dyrekcji Kazimierza Dejmka-realizując m/in kilka dramatów Witkacego w reżyserii Jana Englerta. Intensywne związki z teatrem nigdy nie przeszkodziły Jadwidze Marii Jarosiewicz uczestniczyć w życiu plastycznym. Wiodącym tematem jej malarstwa jest człowiek. Jest portrecistką ludzi i zwierząt.  Swoje prace malarskie i scenograficzne prezentowała na około 50 wystawach indywidualnych, a także licznych zbiorowych. Jest związana twórczo z rodzinnym Podkarpaciem i Podkarpacką Zachętą –tutaj
powstało wiele jej obrazów, tu także chętnie prezentuje swoją twórczość. Uczestniczy co roku w plenerach malarskich w Boguchwale, a także w Krośnie i Wiśniowej. Bierze udział w wielu ważnych wystawach - aukcjach o charakterze charytatywnym jak m.in "Bliźniemu swemu" na rzecz Towarzystwa im. Św. Brata Alberta, "Aukcji Wielkiego Serca", Aukcji” Aperio”, czy Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Prace artystki znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych w Polsce i na świecie.

Copyrights 2023 Galeria Artemis. Wszelkie prawa zastrzeżone  
Realizacja: grafiQa.pl
Script logo