LESZCZYŃSKA-KLUZA Danuta

LESZCZYŃSKA-KLUZA Danuta

Urodziła się w Przemyślu. Studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1946-1952 pod kierunkiem prof. Zbigniewa Pronaszki i Zygmunta Radnickiego. Od samego początku jej twórczość była autonomiczna i nie związana z modnymi kierunkami i trendami.
Aktywnie uczestniczy w ruchu wystawienniczym od 1952 roku. Brała udział we wszystkich okręgowych wystawach w Krakowie, ogólnopolskich pokazach malarstwa i grafiki oraz ogromnej liczbie reprezentacyjnych wystaw sztuki polskiej na całym świecie.
W 1955 roku uczestniczyła w głośnej pokoleniowej wystawie ARSENAŁ w Warszawie. Reprezentowała Polskę na Biennale Sztuki w São Paulo w 1969 i na Biennale Sztuki w Wenecji w 1984 roku. Brała udział w licznych edycjach Międzynarodowego Biennale Grafiki w Ljubljanie, Lugano, Fredrikstad, Oslo, Tokio, Ibizie oraz we wszystkich wystawach Międzynarodowego Biennale Grafiki w Krakowie.
Dorobek twórczy prezentowała na ponad 50 wystawach indywidualnych. Reprezentacyjne ekspozycje sztuki polskiej z udziałem jej prac odbyły się m.in. w Anglii, Austrii, Brazylii, Czechosłowacji, Estonii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Iranie, Japonii, na Kubie, w Meksyku, Niemczech, Norwegii, Szkocji, Szwajcarii, USA, Turcji i Włoszech.
Prace Danuty Leszczyńskiej-Kluzy znajdują się w niezliczonych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą oraz zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Kielcach, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historycznego m. Krakowa, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Rzeszowie i Tarnowie, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także kolekcji Albertina w Wiedniu, Fredrikshaven Kunstmuseum, Kinokuniya Gallery w Tokio, National Museet w Sztokholmie, Národni Galerie w Pradze, Slovenskie Narodne Muzeum w Bratysławie, Scottish National Gallery of Modern Art w Edynburgu, the Library of Congress w Waszyngtonie , The Tel-Aviv Museum of Art.
Zmarła w grudniu 2019 roku w Krakowie.

Copyrights 2024 Galeria Artemis. Wszelkie prawa zastrzeżone  
Realizacja: grafiQa.pl
Script logo