TARASEWICZ Leon

TARASEWICZ Leon

Urodził się 14 marca 1957 roku w Waliłach Stacji, na Białostocczyźnie. W latach 1972-1977 uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu, następnie w latach 1979-1984 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Tadeusza Dominika.

Od 1996 roku prowadził pracownię gościnną (potem stałą) na wydziale malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (do 2009). Mieszka w Waliłach na Białostocczyźnie.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Nagrody im. Jana Cybisa (1998), Nagrody Fundacji Nowosielskich oraz Paszportu „Polityki” (oba laury w roku 1999). W 2005 roku został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, w 2007 zdobył Wielką Nagrodę Fundacji Kultury, w 2018 Nagrodę „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia oraz Nagrodę im. prof. A. Gieysztora, a rok później Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida. W 2018 roku otrzymał Nagrodę 100-lecia ZAiKS-u, a w 2019 znalazł się wśród najwybitniejszych twórców polskiej kultury, którzy zostali przyjęci w poczet Członków Honorowych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Jego prace znajdują się w wielu zagranicznych oraz we wszystkich znaczących kolekcjach polskich (Moderna Museet w Sztokholmie, National Museum of Contemporary Art w Seulu, Tufts University Gallery w Boston, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, Galeria Foksal w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta w Warszawie, Galeria Arsenał w Białymstoku).

Copyrights 2023 Galeria Artemis. Wszelkie prawa zastrzeżone  
Realizacja: grafiQa.pl
Script logo