Joanna Karpowicz "Powrót"

“Powrót z gwiazd”, Stanisława Lema zawładnął moją wyobraźnią lata temu. Uwiodła mnie futurystyczna wizja miasta, organicznego tworu mieniącego się feerią barw, ale też mrocznego, pochłaniającego. Czytałam tę powieść wielokrotnie, z czasem coraz mniej zwracając uwagę na niezgrabny wątek romantyczny, coraz bardziej zaś rozumiejąc uniwersalne przesłanie. Nieodmiennie wzruszał mnie obraz zamykający powieść - Hal Bregg, wspinający się na górski szczyt, godzący się z Ziemią, z przyszłością, która stała się dla niego teraźniejszością.
Fantastycznie sugestywny język Lema sprawił, że zawsze widziałam tę historię w obrazach. “Powrót z gwiazd” idealnie nadaje się do przełożenia na język komiksu (lub raczej powieści graficznej). Realizacja takiego projektu była od dawna moim marzeniem, a ta wystawa jest, być może, pierwszym krokiem do jego spełnienia.
Obrazy, które powstały w ramach cyklu “Powrót” nie mają charakteru ilustracji, choć osoby, które znają książkę odnajdą w nich konkretne wątki i tropy. Wyzwaniem była dla mnie praca w obrębie zupełnie nowej palety kolorystycznej. Było to odświeżające i wyzwalające doświadczenie, coś jakby powrót do dzieciństwa. Fiolety, zielenie, magenta i czerwień, rdzawe tony, żółte i pomarańczowe światła - czułam, że to jest potrzebne mnie i tym obrazom, temu, namalowanemu przez Lema, światu.
Bardzo ważny był też dla mnie element zabawy, cytaty z Hoppera, mrugnięcie okiem do widza, delikatne nawiązania do “Blade Runnera”. Bo czy nie o to w tym wszystkim również chodzi? O zabawę, o marzenie, o zmyślenie, w którym można się zatopić? Życie tu i teraz bywa męczące.
Mam nadzieję, że obrazy z cyklu “Powrót” pomogą Państwu podróżować w czasie.

 

Joanna Karpowicz

Copyrights 2024 Galeria Artemis. Wszelkie prawa zastrzeżone  
Realizacja: grafiQa.pl
Script logo