26.112020

LEON TARASEWICZ - wystawa malarstwa

Wystawy » LEON TARASEWICZ - wystawa malarstwa

Prawdziwy, rasowy malarz, maluje w zasadzie bez ustanku. Gdziekolwiek jest – organizuje swoje otoczenie wizualnie, reżyseruje kolorystycznie przestrzeń, podejmuje podstawowe, malarskie kwestie: barwy, światła i formy. Także dla Leona Tarasewicza - laureata najważniejszych polskich wyróżnień malarskich: Nagrody im. Jana Cybisa (1998) i Nagrody Fundacji Nowosielskich (2000) – cały świat jest malarstwem, nieprzypadkowo krytyka określiła go kiedyś „malarską bestią z krwi i kości”.

Genetycznie – malarz z Walił należy do rodziny kolorystów, jako „malarski syn” Tadeusza Dominika i wnuk Jana Cybisa, nakładającego na płótna kolejne, zakrzepłe warstwy malatury, tworzące efekt chropowatego, malarskiego reliefu. „Zawód, który uprawiam – mówi ich spadkobierca - to prymitywne łączenie kolorów”. Na palecie malarza kolory specyficzne, na granicy ryzyka. Żadne asfalty, subtelne pastele, czy sosy - ale cytrynowa żółć, odblaskowa zieleń, drażniący fiolet, amarant i ultramaryna. Barwy czyste, jaskrawe i nasycone, żarliwie wibrujące - działają niemal hipnotycznie. Upodobanie do przedziwnych, „zgrzytających” harmonii, psychodelicznych kolorów, stanie się z czasem niemal znakiem firmowym tego malarstwa. Nie ma nienaturalnych barw, ani w sztuce, ani w naturze, zdaje się mówić malarz. One po prostu istnieją. „Malarstwo to kolor! – podkreśla - Zajmując się malarstwem, nie sposób ominąć koloru, podobnie jak nie da się żyć, nie oddychając. To najistotniejszy budulec malarza, tak jak słowa dla pisarza. Albo dla rzeźbiarzy materia, światło. Nie uświadamiamy sobie tego, jak bardzo jesteśmy związani z kolorem. Jest on w nas zakodowany”. Gryzące, kontrastowe zestawienia kolorów obejmują niemal całe spectrum tęczy: w malarskich aranżacjach Tarasewicza jest żywotność, ruchliwość, całe rozedrganie słonecznego światła, kreujące zjawisko „powidoków”, fatamorgany. Brak perspektywy, światłocienia, brak mimetycznego realizmu – ale realny mechanizm wzrokowy, prawdziwa optyczna iluzja.

Krystyna Czerni, fragmenty tekstu: Światło do nieba. Wystawa Leona Tarasewicza w Akademii Supraskiej,w: Leon Tarasewicz. Malarstwo, 4.08 – 15. 09. 2017, Akademia Supraska, Supraśl 2017

  • Dodaj link do:
  • facebook.com