RÓŻANY WIANEK - wystawa malarstwa KATARZYNY KARPOWICZ

Z ogromną radością zapraszamy wszystkich na wernisaż wyczekiwanej wystawy Katarzyny Karpowicz "Różany Wianek", który odbędzie się 23 maja o godzinie 18.00.

Ekspozycja trwać będzie do 15 czerwca.

 

Wystawa indywidualna Katarzyny Karpowicz, krakowskiej malarki, malującej olejne obrazy figuratywne, narracyjne, których głównym bohaterem jest zawsze człowiek.

"Różany wianek" to cykl obrazów poświęconych relacji Matka- Córka- Siostra. Motyw wianka jest bardzo symboliczny i zakorzeniony w różnych kulturach, oraz w słowiańskiej mitologii, a także w odwiecznych dziewczęcych i kobiecych relacjach, rytuałach. Róża natomiast, zachwyca formami, kolorami, zapachami, ale i różnorodnością genetyczną, jest piękna ale ma także kolce. Wianek z róż jest zachwycający, ale może zakłuć. Taka też jest relacja najbliższych sobie kobiet w rodzinie- cudowna, wyjątkowa, ale czasami kłuje jak kolec róży.

Cykl 19 obrazów olejnych, od większych do mniejszych formatów opowiada różne historie w sposób bardzo metaforyczny. Każdy obraz może być odczytywany jako wiersz, ale taki, który z każdym odbiorcą może nabierać innych znaczeń. W bardzo bliskim poezji malarstwie Katarzyny Karpowicz ważna jest przestrzeń dla widza, dla którego obraz powinien zostać tajemnicą do własnych dywagacji i być może do rozwikłania. Wszystko zależy od nastroju patrzącego, jego wrażliwości, oraz od jego własnych osobistych przeżyć.

Obrazy opowiadają o siostrzeństwie, bliskości pomiędzy siostrami, a także o figurze matki, która towarzyszy, nadzoruje i patronuje swoim córkom. To także historia o przekazie pokoleniowym, o równoległym udziale w tym co tu i teraz tych co byli kiedyś i już ich nie ma. Istnieją jako część genetycznego i nie tylko przekazu, który dziedziczymy z pokolenia na pokolenie. W córkach, siostrach i matkach tkwią cząstki tych minionych córek, sióstr i matek. Dziedziczymy to co dobre i to co nie takie dobre, ale wszystko jest w formie daru z którym można pracować, wydobywając to co najlepsze i zamieniając to co było złe w coś pięknego i wartościowego.

To będzie wystawa o miłości, przyjaźni, zaufaniu, przemijaniu, odchodzeniu, odradzaniu się, o kręgu który zatacza człowiek, wraz z tymi co byli przed nim i tymi z którymi dzieli relację i przekazuje coś dalej. To będzie wystawa o wsparciu, o współodczuwaniu i lojalności wobec siebie nawzajem.

Katarzyna Karpowicz nie maluje ze zdjęć, ani ze szkiców, maluje z wyobraźni, unika dosłowności równocześnie posługując się formą łatwo zrozumiałą i odczytywaną przez odbiorcę jako realna. Obrazy są zawsze mocno związane z jej osobistymi przeżyciami. Ta wystawa jest symbolicznie dedykowana symbolicznie- jej Mamie, oraz jej Siostrze.

 

Copyrights 2024 Galeria Artemis. Wszelkie prawa zastrzeżone  
Realizacja: grafiQa.pl
Script logo